Groepsfoto van de afdeling Onco-Pneumo van het Sint-Trudo Ziekenhuis

Zuurstof voor het ziekenhuis: een tussentijds bilan

Oxypoint hanteert een nieuw opleidingstraject voor het gebruik van zijn innovatieve zuurstof flowmeter. Sinds april gingen acht pilootafdelingen in 6 ziekenhuizen ermee aan de slag. Nog eens 3 ziekenhuizen staan klaar om te starten en 16 andere lieten al interesse blijken. Door een synergie van training en teambuilding wordt zuurstof plots een bron van energie op de afdeling, en dat wordt kennelijk gesmaakt.

Comfortabele zuurstoftherapie

Niemand ademt de hele tijd in, toch? Dus waarom is zuurstoftherapie ontwikkeld alsof dat wel zo is? Oxypoint biedt met zijn O2COMFORT flowmeter een innovatief antwoord op zuurstoftherapie in het ziekenhuis. Dit toestel kan zuurstof op continue wijze toedienen, maar kan ook zo worden ingesteld dat er enkel een dosis zuurstof bij de inademing wordt toegediend. In deze comfortmodus volgt de zuurstoftoevoer de natuurlijke ademhalingsfrequentie van de patiënt. Zo zorgt deze flowmeter voor meer comfort voor de patiënt terwijl de verspilling van zuurstof wordt tegengegaan. Dit laatste zorgt ervoor dat de toestellen zichzelf terugverdienen, gemiddeld op 3 à 4 jaar tijd.

Demo als demarrage

“Dokters en verpleging beseffen vaak niet hoe vervelend het is om op de klassieke wijze zuurstof in de neus te krijgen”, zegt Philip Hendrickx, die 7 jaar geleden aan de basis lag van Oxypoint als spin-off van de Universiteit Antwerpen. “Traditionele, continue zuurstoftherapie veroorzaakt uitdroging van de neus, wat kan leiden tot irritatie, korstvorming, neusbloedingen en hoofdpijn. De comfortmodus houdt de vochtbalans in de neus intact zodat de nare bijwerkingen voor de patiënt verdwijnen. Pas wanneer de zorgverlener zelf aan den lijve ondervinden hoe de flowmeter het verschil maakt, zie je dat het enthousiasme snel groeit.”

Bram Geukens, hoofdverpleegkundige van de Dienst Geriatrie en Pneumologie in het Sint-Dimpna ziekenhuis in Geel beaamt: “Toen we met ons team voor het eerst zélf de traditionele zuurstoftherapie konden ervaren, beseften we pas hoe onaangenaam die eigenlijk is. Voor die demo waren we ons daar helemaal niet bewust van. Daar waren we erg door verrast. De comfortmodus is veel aangenamer. Nu nemen we de tijd om al onze patiënten te informeren en waar mogelijk de comfortmodus te gebruiken.”

Gewoontes doorbreken met teamspirit

Marleen Dams, diensthoofd van het opleidingscentrum in het Sint-Trudo ziekenhuis is enthousiast: “Zuurstoftherapie is een basishandeling in het ziekenhuis. Generaties medisch en verpleegkundig personeel zijn gewend aan de continue toediening van zuurstof met behulp van een traditionele flowmeter. Oxypoint doorbreekt deze routine met de keuze voor de comfortmodus. Om deze verandering te ondersteunen bij het in gebruik nemen van de toestellen geven ze een training die onze verpleging niet alleen helpt om het werkingsprincipe te begrijpen en de voordelen van het toestel te ervaren, maar daarnaast ook inspeelt op de teamgeest en zo de leercurve versterkt. Het is eigenlijk een traject dat wordt doorlopen waarbij Oxypoint op verschillende momenten ter plaatse komt terwijl de teams van onze afdelingen proberen te stijgen van level1 naar level4 door eenvoudige team challenges, zoals het nemen van een groepsfoto die weergeeft waar ze zélf zuurstof van krijgen. Dit spelelement verhoogt de interactie, wat het correct gebruik en het kunnen helpen van patiënten met een duidelijke uitleg en gerichte actie ten goed komt. Een eenvoudig concept dat heel doeltreffend is. De toestellen zijn nu enkele maanden in gebruik en de feedback is erg positief.”

Nicole Engelen, hoofdverpleegkundige van de Dienst Cardiochirurgie en Cardiologie in ZOL Genk treedt bij: “Ik was meteen overtuigd van de aanpak. De team challenges zorgen ervoor dat de positieve energie omhoog gaat zodat het geheel beter blijft hangen. Zo kan je de patiënt beter helpen en je hebt je als team nog geamuseerd ook. Daar kan ik niet tegen zijn (lacht).”

Back to overview